راهکارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان قسمت اول

برای اینکه یک دانش‌آموز به خوبی بتواند مطالبی را که معلم در کلاس مطرح می‌کند متوجه شود، نیاز به ایجاد انگیزه و اشتیاق و دانش آموز و همچنین ایجاد کلاسی به روز و مفرح می باشد

هیچکس نمی تواند ادعا کند که تدریس به دانش آموز یا ترغیب آن به درس خواندن کار دشواری نیست و به راحتی می توانید تدریس کنید. اینکه به چه روشی دانش آموز را به درس خواندن تشویق کنید، به نحوی که وی با اشتیاق و علاقه فراوان به درس خواندن و مطالعه خود ادامه دهد، خود یک پشتکار قوی می خواهد. اگر شما فردی هستید که برای دانش آموزان تدریس می کنید و یا جز پدر یا مادران نگران در مورد چگونگی ترغیب بیشتر فرزندتان به درس خواندن می باشید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

نقش یک معلم یا والدین در ایجاد انگیزه درس خواندن بسیار مهم می باشد

بخش اول: آماده کردن فضای مناسب

۱-ایجاد فضای مثبت

یک دانش آموز در طول دوران تحصیل خود، با معلمان زیادی سر و کار دارد و ممکن است رفتار اشتباه یک معلم را به پای تمام معلمان بنویسد و گمان کند که با هیچ یک از معلمان خود نمی تواند ارتباط موثری برقرار کند. سعی کنید برای دانش اموزان خود فضای مثبت و رو به رشدی را در کلاس درس ایجاد کنید‌. اجازه دهید تا آن ها بتوانند به خوبی با شما ارتباط برقرار کنند و توانایی این را داشته باشند که اگر در طول درس خواندن موضوعی را متوجه نشدند، به راحتی آن را با شما در میان بگذارند و در واقع باعث ایجاد انگیزه در آن ها شوید، زیرا نبود انگیزه در دانش آموزان باعث بی توجهی به درس و در نتیجه عدم آموزش درست و صحیح از سمت شما می گردد.

معلمان سعی کنید فضای مثبت و مناسبی را برای تدریس ایجاد کنند

۲- ایجاد انگیزه در دانش آموزان

اگر بخواهید دانش آموز خود را برای درس خواندن تشویق کنید باید در او ایجاد انگیزه کنید. ایجاد انگیزه در دانش آموز روش سخت و غیرقابل انجام دادنی را ندارد. کافیست شما به دانش‌آموز این باور را بدهید که شما دشمن وی نیستید و تنها می خواهید که مطلبی را به او آموزش دهید. همین امر باعث ایجاد اشتیاق در دانش آموز و یادگیری بیشتر می شود. سعی کنید هنگام حضور در کلاس ظاهری متناسب مناسب داشته باشید. دانش‌آموز مسلما وقتی که شما ظاهری بهتر داشته باشید بیشتر جذب درس خواندن می‌شود و اشتیاق بیشتری برای کشیده شدن به سمت شما دارد. از طرف دیگر سعی کنید که با نگاهی خاص یا لحن کنایه آمیز با دانش آموز صحبت نکنید، زیرا دانش‌آموزان این کنایه ها را به خوبی می فهمد و اشتیاق خود را برای فراگیری درس از دست می‌دهد و همچنین سعی کنید که متدها و روش‌های جدیدی رو همیشه در ذهن خود داشته باشید و با متدهای مختلف شروع به تدریس کنید و یکنواختی رو در آموزش خود از بین ببرید. به خاطر داشته باشید که اگر شما پر از شور و انرژی در کلاس حضور پیدا کنید، دانش آموز نیز هیچ گاه در کلاس چرت نخواهد زد و با اشتیاق فراوان به موضوع تدریس شما گوش فرا خواهد داد.

سعی کنید به تمام مشکلات دانش آموز حین تدریس جواب مناسب بدهید و او را به ادامه آموزش ترغیب کنید

۳-سنگ تمام بگذارید

سعی کنید در آموزش خود سنگ تمام بگذارید و اجازه ندهید که هیچگونه مشکلی برای دانش آموز باقی بماند. اگر دانش آموزی تکالیف خود را انجام نمی‌دهد بعد از کلاس با او صحبت کنید و از او جویا شوید که چرا در انجام دادن تکالیف خود تنبلی می‌کند. اگر درس را درست متوجه نشده بود، دوباره برای او توضیح دهید و اگر نمی‌دانست باید چگونه انجام دهد، برای توضیح دهید. اگر با توضیح شما باز هم متوجه نشد می توانید از تکالیف درسی دیگر دانش آموزان گرفته و به او نشان دهید تا کاملاً متوجه شود و اگر دیدید باز هم بعد از این توضیحات دنبال بهانه می باشد برای انجام ندادن تکالیف دیگر صحبت کردن شما با او فایده ندارد. سعی کنید که با روش‌های جدید درس خود را به دانش‌آموزان ارائه دهید تا علاوه بر اشتیاق دانش آموزی هیچ‌گونه مشکلی در یادگیری وی ایجاد نگردد.ط اگر دانش آموز در هر جایی در تدریس شما دچار مشکل شد با دقت و صبر زیاد به سوالات پاسخ دهید و سعی کنید که مطمئن شوید که مشکل وی کاملاً برطرف شده است. البته بین توجه کردن و سنگ تمام گذاشتن به دانش آموز با سوء استفاده کردن تفاوت وجود دارد. اگر احساس کردید که دارند از تلاش شما سوء استفاده می کنند کار را متوقف کنید و ادامه ندهید.

اگر دانش آموز مطالب را هنگام تدریس متوجه نشد بعد از کلاس مجدد به او آموزش دهید

۴-اطلاعات بیشتری درمورد درس به دانش آموز ارائه دهید

همیشه به خاطر داشته باشید که نحوه تدریس کردن خود را بسط دهید. سعی کنید که اطلاعات خودتان را در مورد موضوع مورد تدریس به روز کنید و اطلاعات جدیدی را در اختیار دانش‌آموزان قرار بدهید و با موضوعات روز دنیا آن ها را ترکیب کنید. بدین ترتیب اشتیاق و علاقه دانش آموز به فراگیری موضوع مورد تدریس بیشتر می‌شود و یادگیری بیشتری خواهد داشت. با این روش ها مشارکت دانش آموز در تدریس نیز بیشتر می‌شود و ارتباط بهتری با شما خواهد گرفت. به خاطر داشته باشید که وظیفه یک معلم تنها تدریس کردن به صورت یک ربات نیست، بلکه شما باید تمام نیازهای دانش آموز را بشناسید و با توجه به آن ها به ادامه تدریس خود بپردازید.

حین تدریس به تمام نیازهای دانش آموز توجه کنید و انگیزه وی را برای ادامه مطالعه افزایش دهید

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.