چگونه مطالب را به صورت موثر حفظ کنیم؟

یکی از گام های مهم در مطالعه شما این است که بتوانید مطالب خوانده شده را در ذهن خود تثبیت کنید. اما با چه روش هایی می توان این کار را کرد؟ این مطلب را از دست ندهید، زیرا شامل مطالب مهم در مورد چگونگی حفظ کردن مطالب و تثبیت آن در ذهن خود می باشد.

بسیاری از افراد می پندارند که حفظ کردن مطالب و دروس کار بسیار آسانی می باشد، در صورتیکه شما باید در ابتدا مطلب را یاد بگیرید و سپس آن را در ذهن خود به خاطر بسپارید. درست است که مطالب خواندنی و حفظ کردنی وقت کمتری نسبت به دروس تفسیری دارد، اما برای حفظ کردن این مطالب و دروس هم باید نکاتی را بدانید تا بتوانید مطالب را با سرعت بیشتری و اتلاف وقت کمتری به ذهن خود بسپارید و در عین حال حفظ کردن شما موثر باشد، یعنی خیلی زود از ذهن شما پاک نگردد. در این مقاله به بررسی گام های مهم در حفظ کردن مطالب به صورت موثر خواهیم پرداخت. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

حفظ

گام اول:آماده سازی

اولین گام برای حفظ کردن موثر مطالب این است که محیط پیرامون خود را برای یادگیری بهتر آماده کنید. برخی افراد در محیط های ساکت تر بهتر می توانند مطالب را به ذهن خود بسپارند ولی برخی دیگر در مکان های عمومی شلوغ مانند پارک ها بهتر می توانند مطالب را حفظ کنند. علاوه بر این شرایط آرامش ذهن و روح خود را نیز برای مطالعه آماده کنید. سعی کنید قبل از شروع به مطالعه یک لیوان چای بنوشید. از نظر علمی اعصابی که باعث انتقال نورون ها در مغز و یادگیری بهتر می گردند، سیناپس ها نام دارند. هرچه از سیناپس ها بیشتر کار گرفته شود، قویتر می گردند و چای از جمله عواملی است که باعث تقویت سیناپس ها و درنتیجه داشتن ذهنی قویتر می گردند.

قبل از شروع به حفظ کردن مطالب ببینید در چه مکان هایی راحت تر مطالب را به ذهن میسبارید

گام دوم: مطلب که قصد حفظ کردنش را دارید، ضبط کنید.

این روش نه تنها برای افرادی که شنیداری هستند مفید می باشد، بلکه سایر افراد با نوع یادگیری مختلف مب توانند از این روش استفاده کنند و تاثیر آن را در حفظ کردن مطالب به وضوح ببینند. مطلبی را که قصد حفظ کردنش را دارید با صدای بلند بخوانید و سپس آن را ضبط کنید. این روش به ویژه برای افرادی که مصاحبه با کنفرانس دارند، روش بسیار خوبی برای بخاطر سپردن مطالب می باشد و در عین حال گاف های خود حین سخنرانی را خواهند شناخت. پس از اینکه مطالب را ضبط کردید، یکبار با آن گوش دهید به راحتی مطالب در ذهن شما ثبت خواهند شد.

 

برای بهتر حفظ کردن مطالب سعی کنید نوشته های خود را ضبط کنید

گام سوم: همه چیز را بنویسید.

زمانیکه در حال مطالعه یک مطلب هستید، سعی کنید تمام مواردی که به نظر خودتان نکات مهمی را شامل می شوند، یادداشت کنید. این روش باعث می شود تمام مطالب به خوبی در ذهن شما باقی بماند. این روش به خصوص برای افرادی که دارای نوع یادگیری دیداری می باشند، بسیار موثر می باشد. بعد از نوشتن مطالب سعی کنید یه نگاه کلی به آن ها داشته باشید. به خوبی خواهید دید که چگونه مطالب در ذهن شما تثبیت می گردد.

گام چهارم: یادداشت های خود را طبقه بندی کنید.

بعد از اینکه مطالب مهم را هنگام مطالعه کردن، یادداشت کردید. سعی کنید آن ها را طبقه بندی کنید. به عنوان مثال نپمی توانید آن را در دسته نکات بسیار مهم و نکات کاربردی تقسیم کنید. این کار باعث می شود که در زمان های دیگری که نیاز به مطالعه در این زمینه داشتید، تنها نکات مهم را مطالعه کنید و از پرداختن به سایر یادداشت های خود دوری کنید. که این کار باعث ذخیره زمان اضافه شما می گردد و می توانید از آن زمان برای مطالعه بیشتر یا پرداختن به کارهای دیگر خود استفاده کنید.

رتبه بندی کردن مطالعات خود باعث بهتر حفظ کردن مطالب می گردد

گام پنجم: تکرار را جایگزین یادداشت های انباشته خود کنید.

سعی کنید مواردی که خوانده اید به ذهن خود بسپارید و هر مطلب را چندین بار تکرار کنید و در آخر آن را از حفظ و ذهن خود بخوانید و تکرار کنید. این کار باعث می شود که مطلبی که آن را خوانده اید به حافظه کوتاه مدت شما انتقال یابد و هرچه بیشتر این مطالعه را تکرار کنید، ذهن شما بیشتر آن را می پذیرد و کاملا تثبیت می گردد. تا یک موضوع و مطلب را کاملا حفظ نکرده اید به سراغ بخش دیگری نروید، زیرا اینکار باعث پراکنده شدن ذهن شما از یک مطلب و رفتن به سراغ مطلب دیگر می گردد که نتیجه خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

گام ششم: مطلب را از حفظ بنویسید.

کافیست یه برگه کاغذ بردارید و آنچه از حفظ میخوانید در برگه یادداشت کنید. بااین روش هم به تثبیت بیشتر مطلب در ذهن خود کمک کرده اید و هم باعث می شود، بدانید کدام قسمت ها را نتوانسته اید به خوبی حفظ کنید و برای یادآوری مجدد به یادداشت های خود مراجعه می کنید و تمام این مراحل شامل تکرار و تکرار مطالب است و باعث قویتر کردن ذهن خود می گردید.

سعی کنید مطالبی را که حفظ کرده اید روی کاغذ بنویسید

گام هفتم:مطلب را به دیگران آموزش دهید.

بهترین روش برای یادآوری و یادگیری بهتر مطلب این است که آن چیزی را که آموخته اید به دیگران آموزش دهید. اگر کسی نیاز به یادگیری موضوع نداشت و نتوانستید کسی را بیابید که وقت خالی داشته باشد که مطلب را برایش توضیح دهید، می توانید آن را جلوی آینه برای خودتان توضیح دهید. با این روش بهتر مطلب در ذهن شما باقی می ماند و بدانید که به هر روش که مطلب را تکرار کنید، باعث یادگیری بهتر شما می گردد.

گام هشتم: در هر فرصتی به صدای ضبط شده خود گوش دهید.

صدایی را که قبلا از خواندن مطالب خود ضبط کرده بودید، در هر فرصتی مجدد گوش دهید. به عنوان مثال در طول رانندگی یا ظرف شستن یا در حال تمیزکاری خانه یا حتی ورزش کردن. با این کار ذهن خود را تقویت کنید.

 

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.