راهکارهای ایجاد انگیزه در دانش آموزان قسمت دوم

برای اینکه یک دانش‌آموز به خوبی بتواند مطالبی را که معلم در کلاس مطرح می‌کند متوجه شود، نیاز به ایجاد انگیزه و اشتیاق و دانش آموز و همچنین ایجاد کلاسی به روز و مفرح می باشد.

هیچکس نمی تواند ادعا کند که تدریس به دانش آموز یا ترغیب آن به درس خواندن کار دشواری نیست و به راحتی می توانید تدریس کنید. اینکه به چه روشی دانش آموز را به درس خواندن تشویق کنید، به نحوی که وی با اشتیاق و علاقه فراوان به درس خواندن و مطالعه خود ادامه دهد، خود یک پشتکار قوی می خواهد. اگر شما فردی هستید که برای دانش آموزان تدریس می کنید و یا جز پدر یا مادران نگران در مورد چگونگی ترغیب بیشتر فرزندتان به درس خواندن می باشید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم. در قسمت اول این مقاله به توضیحاتی در مورد چگونگی آماده کردن فضای مناسب برای تدریس پرداختیم‌. در این مقاله به زوایای دیگر آن خواهیم پرداخت.

 

انگیزه

بخش دوم: ایجاد چالش

۱-از دانش آموز بخواهید در مورد موضوع درس، تحقیق کند.

وقتی شما از دانش آموز بخواهید بر روی موضوع درس جلسه آینده تحقیق کند و یا با دوستان و همکلاسی های خود، به صورت گروهی کار تحقیق را انجام دهند، باعث افزایش اشتیاق و انگیزه آن ها برای درس خواندن و مطالعه می گردد. و از یکنواختی کلاس درس که فقط شما بایستید و تدریس کنید، کاسته می شود. با این روش شما دانش آموز را وارد یک چالش درسی می کنید و دانش آموز برای اینکه بهترین ارائه به کلاس را داشته باشد، تمام سعی و تلاش خود را در درس خواندن خواهد کرد.

 

برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان آن ها را به انجام کارهای گروهی تشویق کنید

۲-دانش آموز را ترغیب به انجام کار گروهی کنید.

کار گروهی باعث می شود که دانش آموزان بهتر یکدیگر را بشناسند و تلاش خود را برای بهترین نتیجه بیشتر کنند. از طرف دیگر کار گروهی سبب می شود دانش آموز انگیزه بیشتری برای انجام دادن تکالیف مورد نظر شما داشته باشد، زیرا با انجام دادن آن ها به صورت فردی انگیزه بین فردی از بین می رود و در نتیجه موفقیت کمتری درپی دارد. همچنین شما می توانید با انجام کار گروهی میزان مشارکت دانش آموز را در فعالیت های کلاس بیشتر کنید و دانش آموز به پرسش و پاسخ در کلاس تشویق می گردد. هرچه میزان مشارکت دانش آموزان با یکدیگر بیشتر باشد، تعاملات اجتماعی بیشتری در دانش آموز شکل می گیرد و شما راه را برای اجتماعی شدن وی بیشتر باز خواهید کرد.

 

با ارائه تکالیف با هدفی مشخص باعث افزایش انگیزه در دانش آموز گردید

۳-تکالیف را با هدف بهتری به دانش آموز ارائه دهید.

سعی کنید تکالیف را به گونه ای به دانش آموز بدهید که هدف مشخصی پشت آن پنهان باشد، نه صرفا به این منظور که حجم انبوهی از تکالیف را او انجام دهد و وقت اورا پر کرده باشید. این کار باعث می شود وی از درس خواندن کناره گیری کند و دائما به دنبال راهی برای فرار از درس خواندن باشد. سعی کنید به جای دادن تکالیف بیهوده از دانش آموز بخواهید کارهای تحقیقی بر روی موضوعات درسی کند. با این شکل علاوه بر اینکه درس را به خوبی مطالعه می کند و یاد میگیرد، به دنبال اطلاعات کاملتری از آن نیز خواهد رفت.

 

برای داشتن انگیزه بیشتر دانش آموز سعی کنید موضوعات مختلف در اختیار وی قرار دهید تا خود  او یکی از آن ها را انتخاب کند

۴-دادن گزینه های بیشتر به دانش آموز

این بدان معنی است که دست دانش آموز را در انتخاب کردن باز بگذارید. اگر قراراست موضوع تحقیقاتی را به او بدهید، چند گزینه و موضوع تحقیق آماده کنید تا دانش آموز به انتخاب خود یکی را برگزیند و همچنین می توانید از آن ها بخواهید خودشان هم گروهی های خود را انتخاب کنند. با این روش علاوه بر اینکه به دانش آموز آموزش می دهید که انتخاب کند، باعث می گردید وی بتواند علایق خود را بشناسد.

۵-تشویق کنید.

سعی کنید همیشه دانش آموز را هنگام و یا بعد از انجام دادن تکالیف محوله تشویق کنید، حتی اگر این تشویق به صورت کلامی و یا نوشتن یک جمله در زیر تکالیف او باشد. شما نمی توانید تصور کنید همین تشویق کوتاه چه تاثیری در روند رشد وی خواهد گذاشت. شما می توانید تکالیف دانش آموز را چک کنید و از او بخواهید روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کند ولی این موضوع را باید به صورت تشویقی بیان کنید که از درس خواندن کناره گیری نکند، به عنوان مثال به وی بگویید تکالیف را بهتر از حد تصور من انجام داده ای اگر این نکته را هم رعایت کنید، بهترین تکلیف درسی متعلق به شماست.

 

تشویق دانش آموز بیشترین تاثیر را در افزایش انگیزه های آن ها دارد

۶-انتظاراتی که از دانش آموز دارید را به صورت واضح و شفاف بیان کنید.

سعی کنید سرفصل ها و اصول و خط قرمزهای خود را به طور واضح و روشن برای دانش آموز توضیح دهید. از او بخواهید به آن موارد احترام بگذارد تا بتوانید رابطه مستحکم خود را ادامه دهید. تا دانش آموز ندادند خط مشی تدریس شما چیست و او باید درگیر چه مواردی باشد، به هیچ وجه نخواهد توانست خود را با کلاس شما تطبیق دهد و به احتمال زیاد در اوضاع درسی او پیشرفتی به وجود نخواهد آمد.

۷-هر جلسه را فقط به یک موضوع یا کار اختصاص ندهید.

سعی کنید ترکیبی از فعالیت های مختلف را در کلاس های درسی خود به کار ببرید، تا با این شیوه کلاس درس کسل کننده ای نداشته باشید و دانش آموز با اشتیاق فراوان برای حضور در کلاس شما شرکت کند. شما می توانید شروع به تدریس کنید و پس از پانزده دقیقه شروع به حل یکی از مسائل درسی با مشارکت و همکاری دانش آموزان شوید و باز شروع به ادامه تدریس کنید. با این روش هم خستگی خودتان کمتر می شود و هم شوق و اشتیاق دانش آموز بیشتر می شود‌.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.