سوالاتی که پس از شکست در کنکور باید از خود بپرسید. (قسمت اول)

اگر جز آن افرادی هستید که در کنکور نتیجه مطلوبی را به دست نیاورده اید و به دنبال کاری برای جایگزین کردن آن هستید، حتما این مقاله را مطالعه کنید. پیش از آنکه تصمیمی بگیرید که بر تمام آینده کاری شما تاثیری نامطلوب بگذارد

اگر بعد از کنکور از دست یابی به رتبه مد نظرتان باز مانده اید و تحت تاثیر قضاوت و عواطف و احساسات خود و دیگران قرارگرفته‌اید، باید خیلی در این مرحله مراقب باشید، زیرا یک فکر اشتباه و نابجا باعث می گردد از مسیر اصلی و هدف نهایی خود دور شده و به سمت تصمیمات دیگر زندگی خود کوچ کنید که شاید در آینده باعث پشیمانی شما گردد. اگر در کنکور رتبه مد نظر خود را کسب نکردید، بهترین گزینه پیش روی شما این است که به این سوالات پاسخ دهید، آنگاه بهتر خواهید فهمید که برای آینده بعد از کنکور خود چه اقداماتی را می بایست انجام دهید. پس درادامه مطلب با ما همراه باشید‌.

۱-عملکرد نامطلوبم در کنکور چه علتی دارد؟

پس از اینکه در کنکور شرکت کردید و نتیجه آن را با چیزی که در ذهن خود بود مقایسه کردید و خیلی کمتر از آن بود، بهتر است روحیه خود را از دست ندهید و قبل از تضعیف روحیه به این سوالات پاسخ دهید که بدانید دقیقا علت کم شدن رتبه شما نسبت به آن چیزی که انتظار داشتید چه بوده است. آیا شما به کلاس‌های کنکور بیش از حد وابسته شده بودید و اعتماد داشتید؟ آیا خود را با افراد به اصطلاح شاگرد زرنگ کلاس مقایسه کردید و روحیه خود را تضعیف کردید؟ آیا قبل از امتحان کنکور دچار مشکلات خانوادگی شده بودید و این موضوع در روحیه شما تاثیر گذاشته بود؟ آیا در در طول مطالعه خود برای کنکور یا در خلال کلاس‌ها عناوین درسی را به خوبی متوجه نشده بودید و نتوانستید آنها را برای خود تجزیه تحلیل کنید و خیلی سوال‌های دیگر که تمام این سوال ها را باید یک به یک تحلیل کنید و با توجه به روحیات و نوع درس خواندن خود مقایسه کنید و نتیجه بگیرید که کدام علت مهمترین عامل برای داشتن رتبه نامطلوب شما در کنکور شده است که در آینده مجددا آن را تکرار نکنید. دقت کنید که این مرحله بسیار مهم است، زیرا پاسخ دادن درست و تجزیه تحلیل به این سوال‌ها آینده شما را تعیین خواهد کرد.

کنکور

۲-آیا گمان کرده اید که حتما باید طبق الگوی پیشنهادی فلان مشاور درس بخوانید؟

از زمانی که موضوع کنکور برای افراد محصل به وجود آمد و افراد مجبور شدند که برای شرکت در دانشگاه از سد کنکور بگذرند، از همان زمان نیز افرادی که خود را مشاور نامگذاری کردند و برای سرنوشت و آینده دانش آموز بر اساس علایق خود تصمیم گیری می کردند، نیز بازارگرمی پیدا کردند اما باید دقت کنید که که از مشاورات چه مشاوری در امور تحصیلی خود استفاده می کنید، زیرا بسیاری از این مشاوران حتی به اندازه دانشجوی ترم یک دانشگاه معمولی و حتی از رشته های به درد بخور در جامعه که مورد نیاز یک فرد که تحصیلات خود را به پایان رسانده است نمی‌باشد و نمی‌دانند که چه رشته هایی برای چه فردی مناسب تر است و روحیات و علایق شما را در نظر نمی‌گیرند. تنها به آنچه که بر اساس علایق و سلایق خود هست اکتفا می‌کند و تنها جیب شما را خالی می‌کند. در این مورد خیلی دقت کنید و از افراد خبره و کسانی که سال‌ها در این زمینه تجربه داشتند، استفاده کنید.

آیا برای شرکت در کنکور گمان می کردید که حتما باید از مشاوره فلان مشاور استفاده کنید؟

۳-آیا فکر کرده اید که حتما باید در فلان رشته قبول شوید؟

آیا قبل از اینکه شروع به درس خواندن برای کنکور کنید یک پیش زمینه آنچنانی در مورد قبولی در یک رشته دهان پرکن داشتید بدون اینکه از توانایی‌های خود باخبر باشید یا حتی از علایق خود خبر داشته‌اید؟ تنها به صرف اینکه فلان رشته در جامعه از ابهت بیشتری برخوردار است یا فلان دوست شما در این رشته قبول شده است شما نیز می بایست دنباله‌روی او باشید؟ بهتر است قبل از همه اینها ابتدا شروع به درس خواندن کنید و با توجه به توانایی های خود در درس خواندن و تست زنی برای رشته مناسب خود درس بخوانید و تمام تلاش خود را بکنید، اما برای یک رشته خاص درس نخوانید؛ زیرا ممکن است شما در آن رشته کسب رتبه نکنید و تمام علایق و روحیه خود را از دست بدهید. بهتر است به جای تمرکز بر رشته مورد انتخابی به نوع درس خواندن و فهمیدن بهتر در مطالعه خود تمرکز کنید. مسلما با تمرکز و تجربه بیشتر در درس خواندن بهتر رشته ای که مطابق با نیاز و خواسته شما باشد، کسب رتبه خواهید کرد.

آیا قبل از شرکت در کنکور گمان می کردید که حتما باید در فلان رشته قبول می شدید؟

۴-آیا پشیمانید که در کلاس های آمادگی کنکور شرکت نکرده اید؟

آیا شما هم مانند خیلی از همسن و سالان خود که در کنکور نتیجه مطلوب را به دست نیاورده اید خود را سرزنش می کنید که چرا در فلان کلاسهای آمادگی کنکور شرکت نکرده اید؟ ممکن است تا قسمتی این کلاسهای آمادگی کنکور به شما کمک کند، مثلا در شیوه تست زنی و یادگیری و اما مسلماً تمام موضوع نمی باشد. شما هر سال بعد از کنکور افرادی را در تلویزیون مشاهده میکنید که در فلان موسسه آموزش کنکور درس خواندن و رتبه ای را در فلان رشته مربوطه به دست آوردند، اما آیا این همه چیز است و نیاز به تلاش و تفکر دانش آموزان ندارد؟ اگر شما در بهترین کلاسهای آمادگی کنکور نیز ثبت نام کنید و هزینه های آنچنانی پرداخت کنید ولی تلاشی برای برای اجرای آن نکنید، مسلماً هیچ نتیجه مطلوبی را برای شما در بر نخواهد داشت. البته تاثیر کلاس های آموزشی کنکور بر هیچ کس پوشیده نیست، زیرا مطالبی که شما در کتاب می خوانید شما را برای انجام امتحان های تشریحی آماده می‌کند. برای اینکه شما آمادگی لازم را برای انجام امتحان های تستی داشته باشید، باید با نحوه سوال ها و طراحی سوال ها برای کنکور به ویژه آنکه سوال ها بسیار سخت تر می باشند آماده باشید. این کلاس ها شما را از این لحاظ آماده می سازد ولی مسلما باید برای انجام آنها تلاش دو برابر داشته باشید.

بعد ار عدم موفقیت در کنکور آیا بشیمانید که چرا در کلاس های آموزشی شرکت نکر ده اید؟

نظرات کاربران

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید و یا در سایت ثبت‌نام کنید.